W związku z nieoficjalnym "Rokiem Leśmianowskim" w planach miałam zarówno czytanie wierszy poety jak i tekstów opowiadających o twórczości Leśmiana i o nim samym. Prawie wszystko co przeczytałam i wysłuchałam znajduje się w zakładce Rok z Leśmianem Tu jeszcze tylko kilka słów podsumowania i uzupełnienia oraz propozycja posłuchania poezji.
Pomysł by wybierać jeden wiersz co miesiąc okazał się dobry, bo stworzył okazję do regularnego i intensywniejszego niż zwykle czytania poezji. Oczywiście miał wadę - wybór czasami okazywał się niełatwy. Świadomie pominęłam erotyki z cyklu "W malinowym chruśniaku", bo wydają mi powszechnie czytane. Z podobnych powodów pominęłam "Urszulę Kochanowską" i inne znane utwory oraz po wielu wahaniach mój ukochany wiersz, czyli "Dziewczynę". Czytając, odkryłam też kilka wierszy, które okazały się dla mnie bardzo trudne pod względem emocjonalnym. Są to te, w których Leśmian opisuje śmierć swoich najbliższych: ***(Bóg mnie opuścił...), "Ubóstwo", "Wspomnienie", "Do siostry". Ich również nie uwzględniałam przy wyborze wierszy publikowanych na blogu. Mimo tych kilku ograniczeń możliwości pozostało mnóstwo, kierowałam się więc uczuciami i chwilowym nastrojem.
Nie udało mi się przeczytać biografii Leśmiana, co było moim zamiarem, ani napisać o jego twórczości dla dzieci, czyli o "Klechdach sezamowych" i "Przygodach Sindbada Żeglarza". Są to, jak wskazują tytuły, Leśmianowskie modyfikacje "Baśni tysiąca i jednej nocy" napisane pięknym językiem z odrobiną poezji i dużą dawką humoru. Polecam ich przeczytanie, zwłaszcza, że są łatwo dostępne w serwisie "Wolne lektury".
Zaczęłam moje czytanie Leśmiana w 2017 od muzycznych wersji wierszy poezji zaśpiewanych przez różnych twórców ("I pieśnią całe ogarniam niebiosy") a chcę zakończyć równie mistrzowskimi interpretacjami, tym razem aktorskimi. Jest to potężna dawka poezji - czterdzieści cztery minuty, trzydzieści pięć znanych i mniej znanych wierszy w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły, Andrzeja Ferenca, Krzysztofa Banaszyka, Mariusza Bonaszewskiego i Adama Ferencego. Słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły nosi tytuł "Autobiografia" a powstało w Teatrze Polskiego Radia.
__________
Spis utworów:
1. Samotność
2. Prośba
3. *** (Gdybym spotkał ciebie znowu pierwszy raz)
4. Wieczorem
5. *** (Hasło nasze ma dla nas swe dzieje tajemne)
6. Z dłońmi tak splecionymi
7. W trwodze
8. Z lat dziecięcych
9. Pieszczota
10. Miłość stroskana
11. W malinowym chruśniaku
12. Wśród georginij
13. Romans
14. *** (Tę siną gwiazdę, co zna się z wieczorem...)
15. Niebo przyćmione
16. Nadaremność
17. Schadzka spóźniona 18. O zmierzchu
19. Zazdrość moja...
20. *** (Ty pierwej mgły dosięgasz, ja za tobą w ślady)
21. Zazdrośnicy
22. Spojrzystość
23. Zmienionaż po rozłące?
24. Nad ranem
25. Wyznanie spóźnione
26. *** (Już czas ukochać w sadzie pustkowie bezdomne)
27. Zielona Godzina (III)
28. Ludzie
29. Ćmy
30. Modlitwa
31. *** (Com uczynił...)
32. Lubię szeptać ci słowa
33. Szczęście
34. ***(Ciało me, wklęte w korowód istnienia)
35. *** (Módlmy się śród drzew...)
Bardzo mnie cieszyły wszystkie Twoje Leśmianowskie wpisy! I widzę, że mamy podobne "niezdążenie" (klechdy!), ale myślę, że to fajnie, że ten Leśmian tak poza "swoim" rokiem zostanie jeszcze do ustawicznego doczytywania i opisywania :-).
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo :)
UsuńNa pewno będę do Leśmiana wracać.