wtorek, 20 kwietnia 2021

"Cudze słowa", Wit Szostak

 

 Zwróciłam cudze słowa (...).

 Jestem pełna wątpliwości czy wrócą własne. Zdążyły zdziczeć i zachowują się jak obcy ludzie, nie rozpoznajemy się nawzajem. A może nie ma własnych słów, może wszystkie są cudze? Tamte, które miałam za własne, też od kogoś dostałam. 

Cudze słowa Wita Szostaka to książka złożona z przeplatających się wzajemnie opowieści siedmiu osób, które na różnych etapach swojego życia znały Benedykta, kiedyś bardzo obiecującego studenta filozofii, potem współwłaściciela restauracji w Krakowie

 Rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy przy czytaniu tej powieści jest misterny sposób, w jaki jest ona skonstruowana. Język ma w niej ogromne znaczenie, słowa ujawniają tu swoją moc zasłaniania i odsłaniania rzeczywistości. Wystarczy jedna fraza, jedno zdanie dodane do tego, co czytelnik już wie, by wzbudzić u niego uczucie niepewności albo zmienić całkowicie jego ogląd przedstawionej sytuacji. Najbardziej manifestuje się to w zakończeniu, gdy powtórzony jest początkowy fragment książki, tym razem bez skreśleń. 

 Cudze słowa zajmują się relacją między opowieścią a realnością. Mit to kluczowe słowo w opowiadaniu o tej książce. Pokazuje ona dlaczego i jak powstają mity - obraz Benedykta jest budowany i burzony, wielogłosowość powieści sprawia, że nie wiadomo o nim nic pewnego, zostają tylko mity na jego temat, różne warianty jego historii. Czy na pewno był kimś niezwykłym, czy tylko otoczenie nakładało na niego swoje oczekiwania, projekcje, budowało jego legendę? Mit jest na oczach czytelnika konstruowany i dekonstruowany. 

 Mit funkcjonuje w powieści Szostaka w jeszcze inny sposób. Chociaż Cudze słowa to książka całkowicie realistyczna jednocześnie zanurzona jest w mitycznych opowieściach, zarówno biblijnych, jak i antycznych. Ślady do nich prowadzące rozsiane są w całej powieści. Pierwszy, prosty przykład z brzegu - imiona bohaterów: Magdalena, Weronika, Paweł, Jan, Jakub, Józef, Szymon (nie Piotr!). Skojarzenia z postaciami biblijnymi wydają się w pełni uzasadnione. Wszystkie te mitologiczne, jak również filozoficzne odniesienia zasługują na obszerny esej napisany przez kogoś kompetentnego, ja chciałabym tylko wskazać tropy najbardziej oczywiste: uczty i wyspy, które łączą się ze sobą w pewnym momencie powieści. Odwołania do uczty (rzecz dzieje się przecież z racji wykonywanych przez bohaterów zajęć, głównie na uniwersytecie i w restauracji) rozciągają się od Uczty platońskiej do Ostatniej wieczerzy. Wyspa zostaje najpierw wymyślona jako bezpieczna kraina, schronienie przed światem, potem przybiera kształty konkretnego miejsca, by jeszcze później stać się przestrzenią eksperymentów - czarów i dziwów - zmierzających w stronę utopii. 
 
 Cudze słowa są również książką na wskroś współczesną, osadzoną tu i teraz, nie stroniącą od ostrej oceny rzeczywistości. Przykłady, jedne z wielu: przemoc wobec dziecka, niewidzialna dla otoczenia, cierpkie spostrzeżenia kogoś, kto wspina się po drabinie społecznej o tych, którzy już zajmują wyższe szczeble. Jest tu też obecna krytyka uniwersytetu jako instytucji i dekonstrukcja pewnego języka - chyba nikt za pomocą literatury tak nie pokazał mizoginizmu obecnego w oficjalnym nauczaniu Kościoła Katolickiego, jak to zrobił (brawurowo!) autor w tej książce. 
 
 Narracje pierwszoosobowe sprawiają, że czytelnik jest blisko postaci. Buduje to w stosunku do nich zrozumienie, budzi współodczuwanie czy w końcu głębokie współczucie. Zarazem Cudze słowa są książką bezlitosną w pewnym sensie. Historie opowiadane przez bohaterów można potraktować jak ich mowy obrończe, w których pokazują oni najkorzystniejszą dla siebie wersję wydarzeń, a każdy z nich ma coś do ukrycia, także, a może przede wszystkim, przed sobą. Oczywiście jedni są bardziej szczerzy, drudzy mniej, niektórzy też potrafią maskować się lepiej od innych. Wielogłosowość powieści sprawia, że pokazana jest ich bezbronność, zostają obnażeni, ich narracje odsłonięte, maski zdarte. Zostają tylko pytania, w rodzaju tych najpoważniejszych o relacje międzyludzkie, o prawdę, o granice poznania, o sens życia. Bardzo piękna i złożona książka.
 

12 komentarzy:

 1. Świetna recenzja! A książkę koniecznie muszę przeczytać... Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Książkę czyta się świetnie, ale niesie ze sobą duży ciężar emocjonalny.

   Usuń
 2. Czuję, że ta książka może mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zachęcająca recenzja. :) Ciekawi mnie, jaki był ten Benedykt. Smutne, że ktoś studiujący filozofię musiał zająć się czymś tak prozaicznym jak prowadzenie restauracji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Odpowiedź na pytanie, jaki był Benedykt jest bardzo skomplikowana. W przypadku tej powieści żałuję, że nie należę do jakiegoś książkowego klubu dyskusyjnego, bo ta książka świetnie by się nadawała do omówienia w większym gronie, nie tylko ze względu na zagadkowość Benedykta, ale też złożoność innych postaci i ich wzajemnych relacji.
   Restauracja była pomysłem Benedykta, który zdaje się twierdził, że jedzenie jest sztuką najbliższą życiu przez swą niepowtarzalność i ulotność, więc w jego przypadku to chyba nie było smutne. Napisałam "chyba", bo zaczęłam się zastanawiać nad Twoim twierdzeniem i przestałam być tego pewna :)

   Usuń
 4. Niedawno, z okazji święta książki, zafundowałem sobie 4 książki Szostaka. Wśród zakupionych tytułów są też "Cudze słowa", dlatego dziękuję za tę recenzję - utwierdziłem się w przekonaniu, że dokonałem dobrej transakcji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo :) Mam nadzieję, że się spodoba. Ja też na pewno sięgnę po inne książki Szostaka, bo ta zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie.

   Usuń
 5. Fascynujące. Bardzo mnie zachęciłaś do sięgnięcia po tę książkę. Dziękuję :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo:) Warto sięgnąć. Książkę czyta się bardzo dobrze, zresztą ona nie jest obszerna - niecałe trzysta stron.

   Usuń
 6. Mam w planach tą książkę już od dłuższego czasu - teraz jeszcze bardziej chcę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bardzo dobra książka. Czy Ci się spodoba to jest kwestia bardzo indywidualna. Mam nadzieję, że tak :)

   Usuń

Dziękuję za komentarze. Uprzejmie proszę o kilka słów opisu, jeśli ktoś zamieszcza link.