czwartek, 2 kwietnia 2015

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci


2 kwietnia na całym świecie jest obchodzony „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Jest obchodzone w rocznicę urodzin jednego z największych światowych baśniopisarzy Hansa Christiana Andersena.W tym roku gospodarzem jest Irlandia. Autorką plakatu jest Niamh Sharkey.
ICBD2014_plakat
Źródło
O roli książki dla dzieci, fenomenie Astrid Lindgren, o podejmowaniu przez literaturę dla dzieci trudnych tematów, Anna Węgleńska (wybitna tłumaczka, między innymi, książek Astrid Lindgren), opowiada tak:

"Przeważnie dorośli, nawet najbardziej kochający rodzice, nie potrafią wniknąć w duszę, serce – jakkolwiek to określimy – dziecka. Wydaje im się, że znają wnętrze swego dziecka, ale z moich obserwacji wynika, że tak się dzieje bardzo, bardzo rzadko. Bo do tego nie wystarczą dobre chęci okazywane dorywczo. Zagonieni rodzice nie mają czasu na głębsze spojrzenie na swoje dziecko. I ono żyje w pewnym sensie obok nich. Wtedy dobra książka (teatr także) jest odskocznią od rutyny w codziennym zabieganiu całego domu. I wtedy dziecko jest sobą. Astrid Lindgren to wiedziała i dlatego podawała dziecku rękę i albo prowadziła w kolorową zabawę, albo pomagała przeżyć chwile smutku." 

Cały wywiad na znajduje się na stronie dwutygodnika.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uprzejmie proszę o kilka słów opisu, jeśli ktoś zamieszcza link.