poniedziałek, 21 marca 2022

"Katedry", Claudia Piñeiro

 
 Katedry argentyńskiej pisarki Claudia Piñeiro są powieścią opartą na wątku kryminalnym, który pokrótce można przedstawić następująco. Na śmietnisku zostają znalezione zmasakrowane zwłoki nastolatki. Policja dość szybko zamyka sprawę z powodu niewykrycia sprawców. Około trzydzieści lat później ojciec dziewczyny, który nigdy nie pogodził się z faktem, że nie wie, co się stało z jego córką, przegląda po raz setny zgromadzone przez siebie materiały ze śledztwa. Uderza go jedno zdanie w zeznaniach świadka, którego policja uznała za niewiarygodnego z powodu jego poważnych kłopotów z pamięcią. Nawiązuje kontakt z tą osobą i ma nadzieję, że w końcu dowie się prawdy. Katedry nie są jednak kryminałem. Są dramatem rodzinnym rozpisanym na głosy. Osoby związane ze zmarłą opowiadają własne historie o tym, jak śmierć Any zaważyła na ich życiu. Z opowieści poszczególnych osób wyłania się obraz bardzo destrukcyjnych więzi rodzinnych. Istotną rolę, w takim stanie rzeczy, odgrywa religia.   

 Pokazanie jak przemoc religijna przybiera bardzo różne formy jest tematem tej książki. Religia ma istotny wpływ na życie polityczne i stanowione prawo w Argentynie, choć to nigdzie nie jest w książce wspomniane, bo autorka zakłada, że czytelnicy są tego świadomi. W tle powieści zasugerowane są również powiązania władzy lokalnej z kościołem. Najbardziej jednak interesuje Claudię Piñeiro wpływ religii na jednostkę. Świetnie pokazuje jak wiara służy do usprawiedliwiania popełnianego okrucieństwa, zrzucania z siebie odpowiedzialności i zakłamania. 
 
 Jednocześnie jest w książce zachowany balans: krytyka religii spotyka się ze zrozumieniem dla potrzeb duchowych człowieka, i mimo całego przedstawionego zła jest to powieść pokazująca wsparcie, którego udzielają sobie bohaterzy, zwłaszcza w relacji dziadek wnuk, a także opisująca bardzo nietypową, piękną miłości, czy wreszcie podejmowane próby przywrócenia więzi rodzinnych. 

 Prawda, której nam się odmawia, boli aż do ostatniego dnia - powtarza ojciec Any, dążąc uparcie do odkrycia, co się stało z jego córką. Katedry są najciekawsze, gdy przedstawiają niejednoznaczność takich twierdzeń. Podobnie, gdy pokazują, że słuszny i ze wszech miar usprawiedliwiony bunt ma swoją cenę - zerwanie z bliskimi. Wracając do prawdy, książka stawia pytania, czy rzeczywiście ludziom chodzi o jej poznanie, czy też zadowolą się jej jakąś wersją, ponieważ cała prawda może być zbyt bolesna i nie do zniesienia, więc lepiej jej sobie zaoszczędzić.

12 komentarzy:

  1. Ciekawa fabuła, będę mieć książkę na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto :) Bardzo wciąga i trzyma w napięciu do prawie ostatniej strony, choć to nie jest kryminał.

      Usuń
  2. Ciekawa jestem, jaką tą nietypową, piękną miłość opisuje autorka. :) Będziesz sięgała po kolejne książki tej pisarki? Bo widzę, że oprócz "Katedr" i "Elena wie" wydano ich u nas jeszcze kilka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś na pewno :) Z drugiej strony mam wrażenie, że przeczytałam jej dwie najlepsze książki.

      Usuń
  3. Nie wątpię, że książka jest dobra i warto po nią sięgnąć, ale aktualnie mam tak negatywny stosunek do religii (zwłaszcza katolicyzmu), że nie potrzebuję więcej kontentu w tym temacie. Może kiedyś przeczytam, ale raczej nie za szybko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze rozumiem, że można być zmęczonym tematem.

      Usuń
  4. I znowu Piñeiro Claudia, i znowu czuję się szczerze zainteresowany tą książką. Bardzo ciekawi mnie ów wątek religijny, tym bardziej, że nie został on zaprezentowany jednostronnie, a w sposób zniuansowany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zniuansowanie jest względne, bo to jest jednak książka bardzo krytyczna w stosunku do religii.

      Usuń
  5. Na te chwilę nie sięgnę, ale kiedyś może tak.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, nie zawsze ma się nastrój na czytanie tego rodzaju książek. :)

      Usuń
  6. Kolejna ciekawa książką, którą chcę poznać dzięki Tobie :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze. Uprzejmie proszę o kilka słów opisu, jeśli ktoś zamieszcza link.